Historie

  • Historie potrubí Uponor

Od tesařské dílny až po firmu se světovým renomé v oblasti rozvodů, potrubí a vytápění

Historie Uponoru začala 13. srpna 1918, když si ve finském Lahti, asi sto kilometrů severně od Helsinek, založil Aukusti Asko-Avonius tesařskou dílnu. Aukusti pocházel z chudé rodiny, ale měl inovativního ducha, který jeho skromnou tesařskou dílnu brzy proměnil v největší maloobchodní řetězec s nábytkem ve Finsku. Od třicátých let 20. století byl Asko jedním z nejznámějších finských obchodníků.

Na začátku Druhé světové války, v roce 1938, se firma rozšířila a začala vyrábět kovové pružinové postele. Ty byly v té době velmi oblíbené a Asko-Avonius v nich viděl otevřené dveře do budoucnosti. Tento skromný začátek dal vznik firmě Upo Oy, sesterské společnosti Asko, která se stala diverzifikovaným dodavatelem kovových výrobků a rychle se rozvinula do největšího finského dodavatele domácích spotřebičů a kovových trubek.

V padesátých letech se Asko otevřel světu, zejména západoněmeckým trhům, na nichž vyvolal finský design – včetně nábytku – pozitivní ohlas. Chválu sklízel finský design celá padesátá léta a na milánském veletrhu designu získala každou čtvrtou Grand Prix pro Finsko firma Asko. Firma se přirozeně snažila ze zájmu o finský design vytěžit maximum exportem nábytku, který navrhovali například Tapio Wirkkala a Eero Aarnio.

V roce 1965 otevřela firma Upo v Nastole poblíž Lahti výrobnu plastů a vyrobila tu první plastové trubky. Od té doby postupně expandovala a plastové trubky získávaly stále větší podíl na jejím obratu. V roce 1982 Asko vytvořilo podnik se společnou majetkovou účastí jako dceřinou společnost. Měl se zaměřit na výrobu plastových potrubí. Do roku 1990 si firma, nazývaná Oy Uponor Ab zajistila postavení předního výrobce plastových potrubí v severských zemích a udělala první kroky do Evropy.  Během dalších dvou dekád se rozrostla na největšího mezinárodního dodavatele plastového potrubí a na prahu nového milénia se stala jeho největším světovým výrobcem. Hlavní produkty firmy zprvu nacházely použití především v infrastruktuře, ale získáním Wirsba, Hewingu a Unicoru se těžiště přesunulo do oblasti bytové výstavby.

Během devadesátých let se firma Asko rozhodla zbavit se několika svých obchodních jednotek, a tak roku 1999 zbyl jenom Uponor společně s výrobou podlah a domácích spotřebičů a s rozsáhlým majetkem v nemovitostech. Posledním rozhodnutím byla orientace na rozvoj Uponoru. Všech ostatních obchodních jednotek se firma zbavila. V důsledku toho se 31. prosince 1999 Asko sloučilo s Uponorem a nově vzniklá organizace byla nazvána Uponor Group. Během prvního desetiletí 21. století se firma soustředila především na svůj odborný potenciál v oblasti bytové výstavby. Dalším cílem se stala integrace vysoce decentralizované korporace do jednotné, efektivní a prosperující společnosti. Od roku 2006 funguje celý podnik jako značka Uponor a v této podobě pronikl do celého světa.

Zavřít